B buchty

Jablko nastrouháme, přidáme mletý mák (tak nějak od oka, asi 70 až 100 g), přidáme moučkový cukr (zhruba 2 lžíce, podle toho, jak je sladké jablko), pak přidáme špetku skořice, vanilkový cukr, citronovou šťávu a kůru a vše promícháme.

Oddělte bílek od žloutku. Bílek a špetku soli vyšlehejte do smetany a lehce přidejte do makové směsi. Žloutek si ponechejte stranou.

Těsto potřete marmeládou (dle svého výběru - rybízovou, ostružinovou, povidla) a rozetřete si ji doprostřed plátu lístkového těsta. Na to si dejte makovou směs. Na makovou směs položíme malé plátky másla.

Pokud si těsto koupíte z jednoho plátu udělejte dvě nohavičky štrůdlu.

Celý závin potřete žloutkem a ozdobte si ořechy.

Vložte do předehřáté trouby na 195 C, a pečte do zlatova asi 15 minut.

Po vychladnutí jej můžete posypat moučkovým cukrem.

No a teď si už můžete začít pochutnávat, je moc dobrý.

O oběd P Polévka

Tato polévka je rychlá a jednoduchá.

Cibuli pokrájejte nadrobno, přidejte nadrobno nakrájenou slaninu , olej a  osmahněte  trochu dočervena, přidejte nadrobno nakrájený česnek, lžíci polohrubé mouky a ještě  chvíli osmažte. Přidejte tymián, rajský protlak, sekaná rajčata z plechovky, cukr, sůl, přilejte vývar a vše 10 minut povařte. Potom přilejte šlehačku a chvilku povařte. Přisolte a pokud máte rádi pepř, tak opepřete.  Můžete si také přidat trochu polévkového koření dle chuti. Do polévky si na talíři přidejte strouhaný sýr, pažitku nebo petrželku. Jako příloha se hodí dobře opečené a očesnekované topinky, ty si trochu osolte.

O oběd

Tento recept je velice jednoduchý, ale použijete ho po celý rok. Přes léto do těsta zabalíte čerstvé ovoce, v zimě kompotované třešně, ale také můžete zabalit měsíčky jablek a nebo hrušky. 

Postup:

Nejdříve si uvařte brambory ve slupce, nejlépe den dopředu. V receptu je  množství  uvedeno pro 2 větší jedlíky.

Takže si recept přepočítejte podle toho  pro kolik lidí je budete dělat.

Na pomoučněný vál si nadrobno nastrouhejte brambory, přidejte žloutek, sůl a postupně si přidávejte mouku. Zpracujte těsto tak, aby se Vám nelepilo na vál a na ruce. Bude vypadat tak, jak jsem Vám vyfotila na obrázku. Z těsta si vyválejte váleček a nakrájejte na kousky, do kterého si zabalíte ovoce.

Mezitím si nachystejte dostatečně velký hrnec s vodou a  šišky vhazujte do vařící vody. Vařte tak dlouho dokud Vám nevyplavou nahoru. Potom je vyndejte děrovanou naběračkou.

Na talíři si je můžete posypat:

mák, práškový cukr, máslo

tvaroh, práškový cukr, máslo

mleté ořechy, práškový cukr, máslo

Na šulánky si můžete dát: povidlí, práškový cukr, máslo. Nebo i tvaroh, práškový cukr, máslo a také ořechy, práškový cukr, máslo. Šulánky mají rády obzvlášť děti.

Šulánky jsou: vyválíte váleček, ze kterého nakrájíte kousky a uvaříte ve vařící vodě. Když máte málo času můžete  si je takto uvařené použít i k masu - jen si je přelijete smaženou cibulkou s česnekem.

M maso O oběd

Dnes Vám představím běžný a jednoduchý recept. Když jsem se učila vařit, učila jsem se vařit i tento jednoduchý recept a to je hlavní důvod, proč Vám ho popíši, protože v těchto jednoduchých receptech je základ našeho vaření.

Maso si nakrájejte na plátky, posolte si je a obalte v mouce. Na pánvičce si rozehřejte tuk a na něm osmahněte obalené plátky masa trochu do červena. Přidejte si k tuku kousek másla /asi 2 lžíce/ a na něm osmažte nadrobno nakrájenou cibuli dozlatova -- ke konci smažení si přidejte česnek, který jste si rozmáčkli a nasekali najemno. Osmažené maso si dejte do kastrolu, ve kterém budete maso dusit, přidejte osmaženou cibuli s česnekem. Přidejte si majoránku, houby a zalijte si vývarem. Maso musí být zatopené. Pokud si přidáváte sušené houby /ty jsem v tomto receptu přidávala já/, tak si je spařte vřelou vodou, vodu vylijte a houby si ještě jednou propláchněte teplou vodou. Posekejte si je nadrobno.

Pokud budete přidávat houby čerstvé, přidejte si je až ke konci vaření. Houby si osmažte na másle. Maso duste do měkka. Bude to tak asi 1,5 hodiny. Potom si omáčku dochuťte trochou majoránky, česnekem a kdo chce může si ještě přidat opraženou slaninu.  Na talíř si můžete dát ještě když chcete kroužky syrové cibule.

Pokud chcete omáčku hustší, dejte si do teplé vody trochu hladké mouky, rozkvedlejte a vlijte do omáčky a povařte.

Jako přílohu já ráda volím houskové knedlíky, / Ty jsem popsala již dříve v kapitole Houskové knedlíky/.

Nebo si můžete dát rýži, opečené brambory, bramboráčky.

Tento recept je naprosto vhodný do pomalého hrnce, kde dáte večer na 7 hodin a ráno máte hotovo. Spotřeba elektřiny u tohoto hrnce je velmi malá   .

Knedlíky nedělám v robotu ani pekárně, ale ručně. Do mísy nadrobíme kvasnice, přidáme lžičku soli a utřeme na kašičku. Abych nemusela  ohřívat mléko, dám do hrnku 150 ml plnotučného mléka a zbytek do 300 ml doleji vřelou vodou.  Do mísy přidám část mouky, vejce, mléko a postupně přidávám mouku. Když je těsto ještě řidší, přidám rohlíky pokrájené na kostičky, zpracuji a postupně přidám zbylou mouku.  Těsto vařečkou podebíráte, hnětete odspodu, ne mícháním. Pokud se Vám zdá těsto řídké, přidejte ještě mouku. Posypte vršek těsta trochou mouky, aby neosychalo, přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo kynout. Jak zdvojnásobí objem,odspodu zamíchejte. Celkově tento postup zopakujte 3x.

Nyní na pomoučněném vále zpracujte 2 knedlíky.  Knedlíky vařím v napařovacím hrnci celkem 35 minut. Zde se čas počítá takto: 15 minut na ohřátí vody a 20 minut se knedlík napařuje. Knedlík se vaří i ve vodě vždy 20 minut, 10 minut na každé straně. Skutečně je o mnoho jednodušší ho uvařit v napařovacím hrnci.  Knedlíky z hrnce vyklopíme a propíchneme na několika místech vidličkou se dvěma hroty, aby z nich vyšla pára. Já krájím knedlíky nití.

Vůbec se tohoto postupu nebojte, knedlík se vždy povede.

Pokud si ze stejného těsta  / nebudete dávat rohlíky/uděláte plněné knedlíky  s čímkoliv, vaříte v napařovacím hrnci jen 25 minut.

Knedlíky plním ovocem, marmeládou, uzeným /jsou moc dobré polité smaženou cibulkou a k tomu zelí, salát atd./ nebo podle fantazie.

Z této dávky uděláte 12 knedlíků - do každé mísy jich dáte 6.

Přeji ať se povedou, protože i moc mých kolegyň je nedotáhlo  do konce. Myslím si, že  největší  problém měly s vařením ve vodě.  Když jsem to tak dělala i já, taky se někdy nepovedly.

Vaření:       35 minut v napařovacím hrnci, v kastrolu 20 minut