B bůček F fazole K květák O oběd P Polévka

Tato polévka je na uvaření velmi rychlá.

Na lžíci oleje osmažte nadrobno pokrájenou cibuli a posekaný česnek. Přidejte na kolečka nakrájenou mrkev, na kousky nakrájený květák, šalvěj, vše ještě chvíli smažte. Přidejte vývar, plechovku velkých fazolí a vařte 20 minut. Asi tak 2 naběračky polévky rozmixujte a vraťte k polévce. Dochuťte  si solí, česnekem , pokud máte čerstvou šalvěj, nasekejte si ještě trochu šalvějových lístků. Na pánvi si opražte uzený bůček do růžova. Můžete použít také pancetu, ale myslím si, že je moc drahá. Na talířku si polévku posypte opraženým bůčkem. Pokud to chcete mít jako hlavní jídlo, opečte si k tomu topinky potřené česnekem.

O oběd P Polévka

Tato polévka je rychlá a jednoduchá.

Cibuli pokrájejte nadrobno, přidejte nadrobno nakrájenou slaninu , olej a  osmahněte  trochu dočervena, přidejte nadrobno nakrájený česnek, lžíci polohrubé mouky a ještě  chvíli osmažte. Přidejte tymián, rajský protlak, sekaná rajčata z plechovky, cukr, sůl, přilejte vývar a vše 10 minut povařte. Potom přilejte šlehačku a chvilku povařte. Přisolte a pokud máte rádi pepř, tak opepřete.  Můžete si také přidat trochu polévkového koření dle chuti. Do polévky si na talíři přidejte strouhaný sýr, pažitku nebo petrželku. Jako příloha se hodí dobře opečené a očesnekované topinky, ty si trochu osolte.

P Polévka S svítek

Tato polévka je  u nás velmi oblíbená, hlavně vnučkami a dcerou. Polévku připravíte buď z hovězích kostí nebo žeber. Maso omyjte, vložte do hrnce s vodou. / asi 4 l hrnec/.Vodu osolte, přidejte nové koření, bobkový list a očistěnou zeleninu. Jak polévka začne vařit, vytvoří se Vám nahoře tzv.  šum, ten seberte a vyhoďte.   Vařte pomalu, aspoň 2 hodiny. Já vařím v pomalém hrnci  7 hodin , klidně do rána a nemusíte se o nic starat. Spotřeba el. proudu je zde velmi malá.

Po uvaření si polévku přeceďte přes síto. Maso a mrkev si nakrájejte, přidejte do polévky, polévku dochuťte kořením, solí, přidejte si špetku mletého  muškátového oříšku. Přidejte si posekanou petrželku, já v zimě přidávám zmrazenou pažitku, kterou mám v mrazáku.

Svítek:

V mléce si rozšlehejte vejce, osolte, přimíchejte mouku. Můžete si přidat, posekanou petrželku nebo pažitku  a nebo nastrouhat česnek. Z této směsi si usmažíte palačinky na troše oleje na pánvi. Ty si potom nadrobno pokrájíte a přidáváte si je do polévky. Může to být i jako hlavní jídlo.

O oběd P Polévka

Na oleji orestujte nadrobno nakrájenou  cibuli a česnek. Přidejte rajský protlak a nakrájenou dýni na kostičky. Přidejte čočku a vývar, sůl, pepř.  Já přidávám hovězí vývar z dumbylinek.cz., je bez glutamátu a chemie. 

Vařte 20 minut. Před koncem si přidejte nadrobno nakrájenou červenou papriku, kurkumu, smetanu a dle potřeby si dochuťte - sůl, pepř, trošičku cukru.

Na talířku si na polévku  rozdrobte balkánský sýr a posypte jarní cibulkou.

Rozpusťte tuk, nakrájejte nadrobno cibuli a osmažte jemně dozlatova. Přidejte česnek a chvíli také osmažte. Přidejte na malé kousky nakrájené maso, osolte si je a pořádně orestujte. Potom přidejte rajský protlak, mletou papriku /pokud budete mít pravou maďarskou, bude to chutnější/, pepř, mletý kmín, majoránku, nakrájený na kousky uzený bůček, bobkový list a zalijte vývarem. Přidejte si brambory. Pokud děláte z hovězího masa, přidejte si je asi tak v polovině vaření /musíte je nakrájet nadrobno, není dobré, když si je cvakáte na talíři na menší kousky/. Ten si připravte jak jsem již dřív psala, z hovězího bujonu /podle fotky, kterou Vám sem dávám znovu, abych připomněla/.

Teď dáte vařit tak dlouho, dokud nebudete mít maso měkké. Já ničím nezahušťuji, stačí ty 2 cibule. Po uvaření si dochuťte - přisolit, pepř. Já přidávám trochu rozdrcené majoránky a jeden nebo dva nastrouhané stroužky česneku. Už jen promíchejte a nechte takto chvilku odpočinout.

Když budete chtít, můžete si přidat ingredience podle Vaší fantazie - je dobré přidat povařené kysané zelí, nebo houby a nebo také sterilované fazole.

Podávejte s chlebem, nejlépe domácím.

Maso:

Výjimečnost tohoto receptu tkví v mase.  Je to vepřové maso /kýta, krkovice, plecko/, které je zavařené ve sklenici ve vlastní šťávě.

Nyní, když je vepřové tak levné, je naprosto ideální příležitost si udělat zásobu tohoto masa.

Je to velmi jednoduché a zvládne to každý.:

Do čistých sklenic vkládáme kousky syrového osoleného masa, zalejeme asi 1 dcl vody. Vršek sklenice pořádně očistíme a zavíčkujeme. Mohou být i sklenice s otočným víčkem.

Dáme do zavařovacího hrnce a sterilizujeme při 100 stupních 2 hodiny. Potom necháme sklenice zchladnout a dáme do chladna, pokud jde i do temna. Maso takto zavařené mně vydrží minimálně 1 rok. No, ale my je do té doby s přehledem sníme. 

Moje děti a vnučky toto maso milují, říkají mu babiččino loupací. 

Maso je možné použít na mnoho způsobů. Jako pečené, přidat k omáčkám, těstovinám, atd.

Také jsou z něho vynikající polévky.

Já jsem je na obrázku dala na osmahnutou cibulku, přidala česnek, kmín a trochu osolila.

Polévka:

Po vyndání masa ze sklenice Vám v ní zbyde rosol z masa, což je základ vývaru pro polévku. Na másle jsem osmahla na kolečka nakrájenou mrkev, sójové boby,do sklenice s rosolem přilila teplou vodu a přilila do hrnce.  Přidala jsem sušený libeček, celer  a povařila 20 minut. Dochutila jsem. Do masových vývarů je dobré k dochucení přidat maličko  mletého muškátového oříšku. Přidala jsem také kousek nakrájeného masa ze sklenice. Potom jsem přidala nudle, zvlášť uvařené /tyto nudle jsem měla již předem připravené, usušené, jako zbytek při dělání těstovin/. Dochuťte si dle Vaší chuti. Nakonec jsem přidala pažitku. 

Špenát:

Rada:

Pokud máte zahrádku, můžete mít špenát po celý rok.

Kupte si semínka špenátu: čtyřboč rozložitá - Novozélandský špenát. Celou dobu až do zimy ho otrhávám, vždy doroste a je velmi chutný. Mám většinou 3 sazeničky a stačí nám to.

Špenát dáte do kastrolku, zalijete vývarem a 15 minut povaříte, potom rozmixujete, přidáte osmaženou cibuli s česnekem, osolíte. Přidáte šlehačku, pokud chcete pepř. Pokud si do špenátu přidáváte vejce, tak vejce. Když ho máte řídký zahustěte si ho trochou mouky, rozmíchanou v trošce vody.

Nádivka a ostatní přílohy:

Nádivku jsem popsala v minulém receptu. Bramborové a houskové knedlíky v minulých receptech.  Někdo má rád ke špenátu brambory.