Dlouho jsem hledala jak upéct chléb bez pšeničné mouky, aby nebyl gumový a dal se jíst. Tento chléb je vláčný, chutný a vhodný pro redukční dietu nebo prostě pro ty, kdo chtějí omezit pojídání výrobků z pšeničné mouky. Jeho výroba je skutečně snadná.

Postup.

Nejdříve uděláme autolýzu:  tj. vodu smícháme s žitnou moukou , najemno namixovanými ovesnými vločkami a žitným kváskem. Pokud se Vám zdá těsto moc husté, přidejte si trochu vody.

Nechte na teplém místě odpočívat 120 minut. To je proto, aby se Vám mouka nasákla vodou a probudil se sušený kvásek. Potom zapracujte ostatní suroviny -sůl, kmín, tekutý med, jablečný ocet, olej, kvasnice, vejce. Zpracovávám v robotu nebo můžete zpracovat i ručně.

Nechte na teple kynout asi 1,5 hod. Vymastěte si formu olejem, těsto z mísy si sem přendejte. Bude řidší, na povrchu si je urovnejte lžící namočenou ve vodě a potřete rozšlehaným vejcem, posypte si loupanými slunečnicovými semínky. Dejte na  teplo kynout. Mezitím si rozehřejte troubu na 220 stupňů. Asi tak po 20 minutách, kdy máte nahřátou troubu do ní vložte chleba a pečte zhruba 45 minut, podle toho jak Vám peče trouba. Po upečení vyklopte na mřížku a krájejte jej až po zchladnutí.

Poměr žitné mouky a vloček si můžete dát 500g žitné a 100 g vloček. Je také chutný.

Chleba je moc dobrý. Napište mně jak Vám chutná a zda se Vám povedl. 

K Kváskový chleba

Najít a vymyslet  recept na chleba, který bude splňovat Vaše požadavky, je otázka skutečně delší doby. Mně se to podařilo asi po 3 letech pečení , kdy tento recept já i moje rodina označuje za výtečný.  Zkuste si ho upéct podle mého návodu, třeba budete se mnou souhlasit. Velmi záleží na mouce, mnoho mouk je nyní špatných, chleba z nich neupečete dobrý. Objevila jsem chlebovou mouku ze mlýna v Havlíčkově Brodě , je vynikající. U nás ji prodávají potraviny COOP.

Postup:

Nejdřív si udělejte autolýzu:  tj. smíchejte mouku s vlažnou vodou a žitným kváskem. Nechte si na teplém místě aspoň 20 - 120 minut   odpočívat. Dělá se protože Vám mouka nasaje vodu a probudí se suchý kvásek.

Já dále pokračuji v pekárně chleba, kde si nastavím program těsto - tj. 1 hod. 15 minut.

Do pekárny dám těsto z autolýzy společně s:

sůl, kmín, med, kvasnice, jablečný ocet, vejce, olej. Pokud se Vám zdá těsto řídké, přidejte si trochu mouky nebo obráceně husté , tak trošku vody. Každá mouka je jiná, nemusíte se striktně držet množství mouky, kterou jsem napsala. Zapneme pekárnu na program těsto.  Pokud nemáte pekárnu, vše  zpracujte ručně nebo v robotu a nechte na teple kynout. Třikrát po půl hodině si těstem odspodu zamíchejte. Bude Vám to trvat asi 2 hodiny. . Vysypu moukou chlebovou ošatku, na vál vyklopím těsto z pekárny, těsto si trochu vytáhnu a směrem dovnitř přetáhnu každý z rohů, aspoň 2x a potom zaroluji do večky. Dám do ošatky na teplo kynout. Mezitím si zapnu troubu na nejvyšší teplotu, naspod dám plech. Zhruba za 20 minut je trouba nahřátá a chleba dostatečně vykynutý. Překlopím na plech, zakrytý pečícím papírem. Doporučuji dírkovaný plech, který mně manžel upravil na šířku chlebové veky, chleba se takto nerozjede do šířky. Vložím do vyhřáté trouby, naspod trouby na plech chrstnu 2 dcl vody a takto peču 10 minut. Potom plech vyndám, snížím teplotu na 210 stupňů a peču ještě asi 40 minut.  Píši asi 40 minut, protože  každá trouba peče jinak. Chleba vyndejte na mřížku a krájejte jej až po zchladnutí.

Dobrou chuť. Napište mně jak se Vám povedl.

Tuto polévku jsem si upravila dle mé fantazie a chuti.

Množství, které uvádím vzhledem k surovinám je tak na 4 litry polévky.

Na rybí vývar dejte:

do hrnce s vodou filety, skelety ryb, ryby, které máte /kapr, losos, pstruh, atd. , můžete dát víc druhů dohromady. Já mám v oblibě kapr, losos, pstruh . Vodu osolte, přidejte bobkový list, nové koření, trošku mletého muškátového oříšku, trošku polévkového koření, sůl a vařte asi 20 minut. Potom vývar přeceďte. Nechte si maso vychladnout , přeberte si ho a zbavte  poctivě všech kostiček. Část obraného masa dáte do polévky a část použijete na rybí knedlíčky.

Mezitím v druhém hrnci na másle orestujte trochu dočervena cibuli, přidejte na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, červenou čerstvou papriku , česnek. Přidejte bramboru nakrájenou na kostičky a vše pořádně orestujte. Vytvoří Vám to chuť polévky. 

Přidejte mletou červenou papriku, chilli, hladkou mouku - krátce vše orestujte /nesmí být dlouho , paprika by Vám zhořkla/ a zalijte rybím vývarem a 20 minut povařte. Podle potřeby  dosolte a přidejte si trošku polévkového koření. Vše rozmixujte. Polévku máte připravenou jen si do ní přidejte sekanou petrželovou nať a část obraného masa. Na másle pořádně opečte lososa, kterého stačilo jen osolit a potom také vložte do polévky.

Rybí knedlíčky:

V misce smíchejte obrané rybí maso. Pokud by jste chtěli knedlíčků víc, tak si na pánvičce orestujte na másle osolený filet a přidejte si  k tomu.

K masu přidejte vejce, petrželku, zakysanou smetanu, osolte dle chuti. Zahustěte strouhankou / pšeničná a kukuřičná strouhanka/, tak , aby jste mohli tvořit knedlíčky. Obalujte v trojobalu. - tj. mouka, rozšlehaná vejce s trochou mléka a strouhanka/ opět pšeničná a kukuřičná strouhanka/. Rozehřejte si olej , stačí na medium a smažte dočervena. Množství surovin do knedlíčků záleží na tom kolik jich budete dělat, takže poměr si musíte podle toho upravit.

No máme hotovo, jen do misky si nachystejte zakysanou smetanu, kterou si trochu osolte a posypete čerstvým koprem.

Polévka je poměrně náročnější na přípravu, ale chuť je vynikající. U nás nesmí chybět na vánočním stole.

B buchty

Jablko nastrouháme, přidáme mletý mák (tak nějak od oka, asi 70 až 100 g), přidáme moučkový cukr (zhruba 2 lžíce, podle toho, jak je sladké jablko), pak přidáme špetku skořice, vanilkový cukr, citronovou šťávu a kůru a vše promícháme.

Oddělte bílek od žloutku. Bílek a špetku soli vyšlehejte do smetany a lehce přidejte do makové směsi. Žloutek si ponechejte stranou.

Těsto potřete marmeládou (dle svého výběru - rybízovou, ostružinovou, povidla) a rozetřete si ji doprostřed plátu lístkového těsta. Na to si dejte makovou směs. Na makovou směs položíme malé plátky másla.

Pokud si těsto koupíte z jednoho plátu udělejte dvě nohavičky štrůdlu.

Celý závin potřete žloutkem a ozdobte si ořechy.

Vložte do předehřáté trouby na 195 C, a pečte do zlatova asi 15 minut.

Po vychladnutí jej můžete posypat moučkovým cukrem.

No a teď si už můžete začít pochutnávat, je moc dobrý.

Přeji všem krásné a pohodové vánoce, mnoho zdraví , štěstí v novém roce , úspěch a radost ať Vás provází každý den.

Ze srdce přeje       Anička Hulánová 

M maso O oběd

Tento  recept je velmi jednoduchý, ale velmi chutný.

Použijte listy kapusty / ne zelí/, jsou měkčí a lépe se Vám s nimi bude pracovat. Z hlávky si odkrojte tolik listů kolik budete dělat závitků. Dejte do osolené vody vařit na 3 minuty. Tvrdé části si potom trochu naklepejte, aby se Vám lépe zavinovaly závitky. Na každý závitek si dejte část zpracované masové směsi a udělejte si závitek. 

Masová směs:

Pomelte si na hruběji krkovičku a také rohlíky, které jste nakrájely na kolečka a  rozmočily si šlehačkou . Přidejte si všechny ostatní suroviny a rukou si zpracujte v lepivou směs. Pokud se Vám zdá řídká, přidejte si trochu strouhanky.

Plech si potřete trochou oleje, na to poklaďte závitky, posypte na plátky nakrájenou cibulí a česnekem. Postříkejte seshora trochou  oleje a dejte do trouby na 200 péct asi tak na 1 hodinu, podle toho jak Vám peče trouba.

Podávejte dle Vaší chuti - s pečenými bramborami, chlebem nebo s rýží.

Recepty podle ingrediencí:
M
P
S