Tuto polévku jsem si upravila dle mé fantazie a chuti.

Množství, které uvádím vzhledem k surovinám je tak na 4 litry polévky.

Na rybí vývar dejte:

do hrnce s vodou filety, skelety ryb, ryby, které máte /kapr, losos, pstruh, atd. , můžete dát víc druhů dohromady. Já mám v oblibě kapr, losos, pstruh . Vodu osolte, přidejte bobkový list, nové koření, trošku mletého muškátového oříšku, trošku polévkového koření, sůl a vařte asi 20 minut. Potom vývar přeceďte. Nechte si maso vychladnout , přeberte si ho a zbavte  poctivě všech kostiček. Část obraného masa dáte do polévky a část použijete na rybí knedlíčky.

Mezitím v druhém hrnci na másle orestujte trochu dočervena cibuli, přidejte na kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu, červenou čerstvou papriku , česnek. Přidejte bramboru nakrájenou na kostičky a vše pořádně orestujte. Vytvoří Vám to chuť polévky. 

Přidejte mletou červenou papriku, chilli, hladkou mouku - krátce vše orestujte /nesmí být dlouho , paprika by Vám zhořkla/ a zalijte rybím vývarem a 20 minut povařte. Podle potřeby  dosolte a přidejte si trošku polévkového koření. Vše rozmixujte. Polévku máte připravenou jen si do ní přidejte sekanou petrželovou nať a část obraného masa. Na másle pořádně opečte lososa, kterého stačilo jen osolit a potom také vložte do polévky.

Rybí knedlíčky:

V misce smíchejte obrané rybí maso. Pokud by jste chtěli knedlíčků víc, tak si na pánvičce orestujte na másle osolený filet a přidejte si  k tomu.

K masu přidejte vejce, petrželku, zakysanou smetanu, osolte dle chuti. Zahustěte strouhankou / pšeničná a kukuřičná strouhanka/, tak , aby jste mohli tvořit knedlíčky. Obalujte v trojobalu. - tj. mouka, rozšlehaná vejce s trochou mléka a strouhanka/ opět pšeničná a kukuřičná strouhanka/. Rozehřejte si olej , stačí na medium a smažte dočervena. Množství surovin do knedlíčků záleží na tom kolik jich budete dělat, takže poměr si musíte podle toho upravit.

No máme hotovo, jen do misky si nachystejte zakysanou smetanu, kterou si trochu osolte a posypete čerstvým koprem.

Polévka je poměrně náročnější na přípravu, ale chuť je vynikající. U nás nesmí chybět na vánočním stole.

B buchty O oběd

Tento recept je velmi jednoduchý a hlavně oblíbený u dětí. 

Postup:

Nejdříve je potřeba upéct buchtičky. V receptu je uvedeno množství, které se Vám vydá na celý velký plech. Já peču poloviční dávku, zde si množství rozpočítejte.

Do mísy rozdrobíme kvasnice, nasypeme na ně sůl a utřeme na kašičku. Říká se, že kvasnice ve styku se solí potom nenakynou, ale opak je pravdou. Já takto dělám už 40 let. Přidejte část mouky, vejce, olej, pudink. V teplém mléce si rozpusťte cukr, přilejte do mísy. Postupně si přidávejte zbytek mouky, těsto si podebírejte odspodu. Těsto Vám nesmí lepit, odděluje se od mísy. Jelikož každá mouka je jiná, můžete jí dát méně nebo  víc. Těsto si seshora posypte troškou mouky a dejte na teplé místo kynout. Když je chladno tak si trochu předehřejte troubu a dejte do ní. Až Vám těsto zdvojnásobí objem,/ asi tak za půl hodiny/ odspodu zamíchejte. Celkem opakujete 3x. Potom vysypte na pomoučněný vál. Kousek si odkrojte, vyválejte váleček, který nakrájíte na kousky, ze kterých udělejte kuličky / nezáleží jak budou pravidelné/ a naskládejte na pomaštěný plech. Seshora potřete také tukem. /rozpusťte si olej, do kterého dejte kousek másla/.

Dejte ještě na 20 minut na teplé místo kynout. Mezitím si vyhřejte troubu na 210 stupňů, vložte plech a pečte 25-30 minut, podle toho jak Vám peče trouba. Buchtičky budou na povrchu zlatavé a křupavé. Po vytažení z trouby si je na povrchu potřete olejem s máslem.

Pudink:

Podle množství strávníků si uvařte vanilkový pudink, který musí být řidší, dejte si o trochu víc mléka. Já část mléka nahrazuji šlehačkou, pudink je potom jemnější a krémovější. Přidávám také kousek másla. 

Jablečná pěna:

Oloupejte jablka, odstraňte jádřince, dejte do kastrolku s vodou a cukrem a uvařte do měkka. Dejte potom na síto, aby Vám odtekla nadbytečná voda a nechte zchladnout. Oslaďte si podle chuti a přidejte si mletou skořici a trochu citronu. Do zchladlých jablíček  přidejte bílky / na 5 středních jablek 3 ks./ a ušlehejte.

No a máte hotovo jen začít ochutnávat.

M maso O oběd Z zelenina

Rajská omáčka:

Na oleji osmažte nakrájenou cibuli, přidejte posekaný česnek a také chvíli osmažte. Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, celer a společně s cibulí osmažte, přidejte cukr a nechte zkaramelizovat. Přidejte rajský protlak, sekaná rajčata z plechovky /nebo čerstvá/, zalijte vývarem , dle chuti osolte. Povařte 30 minut. Vše rozmixujte.  Na pánvičce si opečte  papriky, nakrájejte si je nadrobno a vložte do omáčky. Omáčku dochuťte citronem, cukrem , pepřem  dle své chuti. Pokud chcete můžete si přidat olivy. Pokud je omáčka řídká, zahustěte trochou hladké mouky, kterou si rozkvedláte v troše vlažné vody a vlijete do omáčky a rozmícháte. Toto si udělejte předtím než přidáte pečené papriky.

Klobásová směs:

Tato  směs je zvláštní tím, že se do ní přidávají nastrouhané /pomleté/ syrové brambory.  Touto směsí můžete i plnit střívka a udělat si klobásky. Já jsem z ní udělala koule /asi moje oblíbené a rychlé/ a dala je upéct do trouby.

Pomelte na středně velké vložce na masovém mlýnku -- brambory, maso, slaninu, cibuli, česnek. Směs osolte, přidejte si zakysanou smetanu, vejce, sůl, pepř a mletý zázvor dle chuti . Přidejte si trochu strouhanky, tak aby Vám šly vytvořit koule, nebo placičky. Ty dejte na plech s pečícím papírem. Dejte péct do trouby na 220 asi tak  na 30 minut -respektive tak dlouho dokud nebudou dočervena.

Takto upečené nedávám do omáčky, ale nechávám na podávání samostatně.

Jako přílohu jsem si zvolila houskové knedlíky, které jsem popisovala v dřívějším receptu. Je dobrá také rýže, těstoviny, kuskus.