M maso O oběd

Tento  recept je velmi jednoduchý, ale velmi chutný.

Použijte listy kapusty / ne zelí/, jsou měkčí a lépe se Vám s nimi bude pracovat. Z hlávky si odkrojte tolik listů kolik budete dělat závitků. Dejte do osolené vody vařit na 3 minuty. Tvrdé části si potom trochu naklepejte, aby se Vám lépe zavinovaly závitky. Na každý závitek si dejte část zpracované masové směsi a udělejte si závitek. 

Masová směs:

Pomelte si na hruběji krkovičku a také rohlíky, které jste nakrájely na kolečka a  rozmočily si šlehačkou . Přidejte si všechny ostatní suroviny a rukou si zpracujte v lepivou směs. Pokud se Vám zdá řídká, přidejte si trochu strouhanky.

Plech si potřete trochou oleje, na to poklaďte závitky, posypte na plátky nakrájenou cibulí a česnekem. Postříkejte seshora trochou  oleje a dejte do trouby na 200 péct asi tak na 1 hodinu, podle toho jak Vám peče trouba.

Podávejte dle Vaší chuti - s pečenými bramborami, chlebem nebo s rýží.

M maso O oběd Z zelenina

Rajská omáčka:

Na oleji osmažte nakrájenou cibuli, přidejte posekaný česnek a také chvíli osmažte. Přidejte na kostičky nakrájenou mrkev, celer a společně s cibulí osmažte, přidejte cukr a nechte zkaramelizovat. Přidejte rajský protlak, sekaná rajčata z plechovky /nebo čerstvá/, zalijte vývarem , dle chuti osolte. Povařte 30 minut. Vše rozmixujte.  Na pánvičce si opečte  papriky, nakrájejte si je nadrobno a vložte do omáčky. Omáčku dochuťte citronem, cukrem , pepřem  dle své chuti. Pokud chcete můžete si přidat olivy. Pokud je omáčka řídká, zahustěte trochou hladké mouky, kterou si rozkvedláte v troše vlažné vody a vlijete do omáčky a rozmícháte. Toto si udělejte předtím než přidáte pečené papriky.

Klobásová směs:

Tato  směs je zvláštní tím, že se do ní přidávají nastrouhané /pomleté/ syrové brambory.  Touto směsí můžete i plnit střívka a udělat si klobásky. Já jsem z ní udělala koule /asi moje oblíbené a rychlé/ a dala je upéct do trouby.

Pomelte na středně velké vložce na masovém mlýnku -- brambory, maso, slaninu, cibuli, česnek. Směs osolte, přidejte si zakysanou smetanu, vejce, sůl, pepř a mletý zázvor dle chuti . Přidejte si trochu strouhanky, tak aby Vám šly vytvořit koule, nebo placičky. Ty dejte na plech s pečícím papírem. Dejte péct do trouby na 220 asi tak  na 30 minut -respektive tak dlouho dokud nebudou dočervena.

Takto upečené nedávám do omáčky, ale nechávám na podávání samostatně.

Jako přílohu jsem si zvolila houskové knedlíky, které jsem popisovala v dřívějším receptu. Je dobrá také rýže, těstoviny, kuskus.

M maso O oběd S sýrové bochánky Z zelenina

Tento recept můžete dělat jak z vepřového masa nebo i hovězího. Z obou mas je to velmi chutné. Jako přílohu jsem zvolila sýrové bochánky, které jsou velmi rychle hotové. Zvolte si cokoliv - rýži, těstoviny, knedlík.

Postup:

Nakrájejte si nadrobno slaninu, společně s máslem dejte na pánev, na tom osmahněte osolené maso, aby se Vám zatáhlo, tzn. po uvaření bylo šťavnaté. Maso dejte bokem ,potom si na pánev, kde jste opékali maso přidejte nadrobno nakrájenou cibuli, osmažte, přidejte si nasekaný česnek, nadrobno nastrouhané zelí /postrouhejte si je na struhadle na střední velikost/, nadrobno nakrájenou papriku a osmažte. 

Přidejte plechovku s nasekanými rajčaty, zalijte vývarem, přidejte tymián, kmín, nakrájené žampiony nebo sušené houby. Pokud si přidáte sušené houby spařte si je nejdřív vřelou vodou, slijte a 2x si je propláchněte a potom nasekejte nadrobno.Dejte do trouby dusit asi na hodinu a půl. Tento recept je také vhodný do pomalého hrnce, bude se Vám vařit bez hlídání.

Maso vyndejte, nakrájejte na porce. Omáčku si zahustěte pokud se Vám zdá řídká /v troše teplé vody rozkvedláte mouku a vlejete do omáčky/ , chvilku musíte ještě povařit. Dochuťte si omáčku cukrem, solí, citronovou šťávou.

Postup sýrové bochánky:

Dejte do mísy mouku s práškem do pečiva, přidejte najemno nastrouhaný sýr, česnek  a všechny ostatní suroviny. Pokud se Vám zdá řídké /tzn., že volně teče/ přidejte si ještě trochu mouky, aby se Vám hromádky na plechu moc neroztekly.

Vytvořte si tedy na plechu na pečícím papíru lžící hromádky, trochu od sebe /toto množství by Vám mělo vyjít na jeden plech/, dejte do trouby vyhřáté na 210 péct na 25-30 minut, jak vidíte na obrázku do červena. Máte hotovo, jen ochutnat.

Rada: pokud sušíte houby, usušte si je na co nejvíc a potom rozmixujte na prášek. Ten se dá přidávat do čehokoliv, jako houbové koření. Děti většinou sušené houby v ničem nejí, nechutná jim to. Toto koření dávám i do smetanové houbové omáčky. Suším také bedly, rozmixuji , jako koření jsou vynikající. / Některý rok je velmi málo hub, ale bedla vyroste téměř každý rok./

G grilování M maso O oběd

I v zimě se nám zasteskne po létě a hlavně po grilování. Trochu nám to nahradí ražniči a nebo grilování v domácím grilu.

Postup:

Připravíme si nejdřív vepřovou krkovičku, nakrájíme  ji na kostky a naložíme si ji. Osolíme, přidáme trochu oleje, česnek, mletý zázvor, mletý koriandr, kmín  , přidáme na kolečka nakrájenou cibuli a promícháme. Necháme do druhého dne  v chladu naložené. Pokud máte málo času, nechte naložené aspoň 3 hodiny. Koření jsem napsala, tak jak dávám já, ale dejte si to co máte rádi. Druhý den si připravíme na kostky uzenou krkovičku, na plátky nakrájenou cibuli a střídavě napichujeme na grilovací jehlu. Potřeme  trochu olejem a vložíme do rozehřátého grilu. Grilujeme do měkka. Čas je obtížné napsat, protože nevím jaký kdo máte gril. Pokud gril nemáte, dejte na plech do trouby upéct. Během pečení potírejte trochu olejem. Bude to také dobré.

Jako příloha je vhodná zelenina, opečené brambory a různé grilovací omáčky.

K květák M maso O oběd

Tyto karbanátky jsou lehoučké a velice chutné. Můžete je dělat místo květáku s brokolicí, zelím, ale nejchutnější jsou s květákem.

Postup:

Květák rozebereme na růžičky a uvaříme v osolené vodě 4 minuty. Pomeleme ho na hrubší vložce v mlýnku, společně s masem a slaninou. Přidáme sůl, zakysanou smetanu, vejce, kmín, majoránku, 2 lžičky sypkého hovězího bujonu, postrouháme česnek. Musíte ochutnat, aby koření bylo dle chuti.  Zahustíme si strouhankou tak, aby nám šly udělat placičky na obalování v trojobalu. Na to množství tak 3 lžíce strouhanky.  Pořádně rukou rozpracujte a nechte si 10 minut odpočinout, než se suroviny propojí. Lžící si odeberte  kousek směsi, podle toho jak chcete velké karbanátky a obalte v trojobalu - mouka, rozšlehaná vejce s mlékem, strouhanka. Smažte na pánvi na oleji nebo sádle dozlatova, smažte na medium, aby se Vám karbanátky dobře propekly.

Jako přílohu jsem zvolila šťouchané brambory. Ty uvaříme ve slupce 45 minut, oloupeme, osolíme, přidáme máslo /sádlo/ a šťouchadlem rozmačkáme. Přimícháme pažitku nebo co máte rádi v bramborách.

Dip si připravíte ze zakysané smetany, s přidáním citronové šťávy, cukru soli a kopru.

M maso O oběd

Tento řízek je z vepřové krkovičky. Je možné použít ještě maso z kýty. Nepoužívejte maso z kotlety, řízek bude suchý.

Postup:

Maso si nakrájejte asi na 1 cm plátky - přes vlákno -

je to moc důležité. Pokud by jste si maso nakrájeli po vláknu, nenaklepete je a řízek  bude tuhý. Maso si přes fólii naklepejte, ne úplně na slabo. Maso je nejlepší mít do druhého dne naložené - dejte si do misky trochu oleje a z každé strany si trochu natřete. Porovnejte si je do misky na sebe, zakryjte a nechte v chladnu do druhého dne rozležet. Druhý den si řízky posolte. Dělá se to proto, jelikož kdyby jste posolili před naložením ,sůl by maso zbytečně vysušovala.

Do obalovací misky si rozšlehejte vejce se šlehačkou, /množství si připravte podle toho, kolik budete dělat řízků/. Do další misky si dejte  hladkou mouku. Strouhanku míchám napůl z rohlíků s kukuřičnou strouhankou./ koupíte ji například v Penny marketu/. Obalte řízky v tradičním postupu - mouka, vejce, strouhanka. Strouhanku si trochu přitlačte , prostě tak, když řízek zvednete, tak Vám strouhanka nespadne a také nevidíte neobalené maso.

Smažíte v oleji, s trochou másla. Oleje si dejte tolik, aby řízky nebyly celé potopené. Já smažím na litinové pánvi a na stupni medium. Před dosmažením si na každý řízek dejte malý plátek másla.

Postup bramborová kaše:

Brambory si okrájejte, nakrájejte na kousky. Několikrát si je ve vodě propláchněte, aby jste vyplavili škrob. Vybírejte si brambory, které nejsou tolik škrobnaté. Vyberte si hrnec o trochu větší, aby jste v něm potom mohli kaši zpracovat. Vařte asi 25 minut. Všechnu vodu slijte, zakryjte a chvilku počkejte. Ohřejte si šlehačku /smetanu nebo i mléko/.

Brambory osolte a šťouchadlem na brambory si je pořádně rozmačkejte a promíchejte s máslem. Pracujte rychle. Potom si přilejte vřelou šlehačku a pořádně šťouchadlem rozpracujte tak, aby jste v kaši neměly žádné hrudky.

Tato kaše je tradiční, která se u nás dělá. Můžete si ji čímkoliv ozvláštnit - uvařená mrkev, celer, brokolice, atd. Polít smaženou cibulkou na másle a posypat bylinkami.

Rada:

Řízky se dělají z mnoha druhů mas. Například kuřecí maso je samo od sebe bez chuti a suché. Když ho uděláte hned, upravený jen osolením, výsledek moc chutný není. Já toto maso trochu naklepu, každý plátek osolím, na rozdíl od vepřového masa, rozpustím máslo, přidám česnek a naklepané maso tím natřu a nechám do druhého dne uležet. Máslo z toho před obalováním nesundávám, obalím tak. Stejně tak naložím maso z králíka, kuřecí stehna /která smažím velmi pomalu, aby se prosmažila/.